نقوش و طرح های فرش

آشنایی با گلیم (قسمت سوم)

اطلاعات مقدماتی در مورد بافت گلیم و اشکالات مرتبط با آن.

هر بافنده ضمن آشنایی با شیوه های ریسندگی، تابیدن، رنگرزی، چله کشی، بافت ناچار است برای شروع بکار گلیم بافی دارای پاره ای اطلاعات مقدماتی در مورد حرفه و هنر خود باشد.

اشکالات حین بافت:

  • سُره شدن گلیم

این اشکال که بر اثر آن عرض گلیم در قسمت های مختلف تغییر می کند و در نتیجه بافت از فرم مستطیل شکل خود خارج می شود و علت آن عدم دقت در پود گذاری می باشد بدین معنا که اگر بافنده در بعضی از قسمتها پود را کمتر و در بعضی قسمتها بیشتر بکشد قسمتی از پود آن کشیده شده به سمت راست داخل متمایل می شود و بخشی که پود آن کشش کمتری متحمل شده خود را به سمت خارج رها می کند. روش جلوگیری از آن دقت در پود گذاری و رایج ترین روش در این زمینه بستن طرفین گلیم به تیرهای طولی دار می باشد.

  • ریش شدن چله ها

اگر برای برطرف کردن این اشکال بافنده اقدام نکند اثرات زیادی بر کیفیت تولید خواهد داشت و گلیم کم دوام خواهد شد دلایل ریش شدن چله ها عبارت است از :

  1. ناصافی سطح نخ به دلیل تاب بیش از حد
  2. ناصاف بودن لبه تیغه های دفتین
  3. تماس تیغه های دفتین و چله ها
  4. استفاده از چله های تهیه شده با الیاف کوتاه
  5. عدم دقت در دفتین زدن و برخورد بی دلیل تیغه های دفتین با چله ها نخ نما شدن گلیم
  6. در هر مرحله از پود گذاری گلیم باید دقت به عمل اید تا پود جدید کاملاً در پشت پود قبلی قرار گیرد در صورت عدم توجه به اینکار در سطح گلیم نقطه های زایدی نمایان می شود که ناشی از نمایان بودن نخ های تار است که باعث نخ نما شدن گلیم می شود.
  7. پرز دادن گلیم،یکی از عواملی که باعث پرز دادن محصول می شود استفاده از خامه های کوتا جهت بافت گلیم است.
  • تصحیح پود گذاری

بافندگانی که بدن نقشه بطور ذهنی بافت را انجام می دهند احتمال اشتباه کردن در پود گذاری را دارند .

پارگی چله ها: چنانچه در بافت به هر دلیلی یک یا چند چله پاره شود بافنده به کمک یک قطعه نخ هم نمره با نخ چله ها می تواند نسبت به ترمیم آن اقدام نماید ناصافی پودها:

چنانچه بافنده ضمن بافت متوجه شود که از بعضی از قسمتهای پود گذاری خط صاف و مستقیمی را طی نکرده با پود گذاری موضعی آن را رفوع می کند پود گذاری موضعی به این طریق خواهد بود که بافنده به کمک سوزن در قسمتهای گود چند رج پود قرار داده و نا صافی اصلاح خواهد شد. خذف چله های اضافی بافنده در صورتی که در ضمن بافت متوجه شود یک یا چند چله اضافه است می تواند بافت گلیم را طوری انجام دهد که چله های اضافی همراه با سایر چله ها به صورت جفتی مورد استفاده قرار میگیرد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا