بازارهای جهانی

کشور دانمارک

کشورپادشاهی دانمارک با 43094 کیلومتر مربع و قریب به شش میلیون نفر جمعیت که اکثریت قریب به اتفاق آنها از نژاد دانمارکی و از نظر مذهبی نیز مسیحی هستند، یکی از کشورهای منطقه اسکاندیناوی است که پس از سوئد دومین رتبه واردات فرش ایران را داراست. این کشور در سال 1999 میلادی معادل 28/1% از وادرات فرش دستباف به اتحادیه اروپا را بخود اختصاص داده و قریب به 208201 مترمربع واردات فرش دستباف داشته است که ایران با 95677 مترمربع در رتبه اول و هندوستان با 63818 مترمربع و پاکستان با 28579 مترمربع و ترکیه با 11917 مترمربع و چین با 1711 مترمربع در رتبه های بعدی قرار داشته اند.

این کشور در سال 1384 از نظر وزنی 3/2% و از نظر ارزشی 9/1% فرشهای صادراتی ایرانی را به خود اختصاص داده است. روابط کشورمان از نظر سیاسی و اقتصادی در چند سال اخیر فراز و نشیب زیادی داشته است و نسبت به سوئد از تزلزل بیشتری برخوردار بوده است. در هشت ماهه اول سالجاری سهم این کشور از فرشهای صادراتی ایران از نظر وزنی 2% و از نظر ارزشی 9/1% می باشد.باعنایت به اینکه در این کشور نیز مدتهاست که بالاخص در بین جوانان فرش دستباف از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تغییر یافته است لذا در این کشور نیز با دو گروه مصرف کننده مواجه هستیم.

گروه نخست افراد میانسال و پیر هستند که خواهان فرشهای نفیس هستند و علاوه بر رنگبندی و طرح و نقشه خوب خواهان اصالت و کیفیت بافت آن هستند اما از دیدگاه  گروه دوم که گروه غالب خریداران فرش دستباف ایرانی هستند فرش خوب فرشی است که ظاهر خوبی داشته باشد. موضوع دیگر آنکه در بازار دانمارک نیز فرشهای قدیمی جایگاه خاص خود را دارند.

مهمترین ویژگی های بازار فرش دانمارک به شرح زیر است:

  1. رنگبندی: رنگ های بسیار تیره را دوست ندارند و عمدتاً به رنگهای کلاسیک و سنتی قدیم و روشن علاقمند هستند.
  2. طرح و نقشه: علاوه بر طرح ها و نقوش عشایری به طرحهای نهاوند و کرمانشاه و سنه و کاشان و کرمان و مشهد و موصل و همدان و مناطق مختلف اراک را دست داشته و برای اینگونه فرشها تقاضا وجود دارد.
  3. اندازه: با توجه به سبک معماری و حتی کوچکتر شدن منازل و خانه ها طبعاً اندازه های کوچک پارچه حداکثر تا 6 متر مربع موردنیاز است(قالیچه و ذرع ونیم و پرده ای و 2*3 متری و کناره و …)
  4. بافت: برای خریداران خاص تکنیک بافت مهم ولی برای خریدران جوان موضوع مهم رنگبندی و طرح و نقشه است.
  5. مواد اولیه: استفاده از رنگ طبیعی و پشم ایرانی برای این بازار توصیه می شود.
منبع
عبدالله احراری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا