اخبار فرش

موزه فرش در گذرگاه های فرهنگی متروی خیام

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه از اجرای طرح و راه اندازی موزه فرش در گذرگاه فرهنگی ایستگاه متروی خیام خبر داد.

به گزارش ایسنا، فرنوش نوبخت با اعلام این خبر گفت: در جلسه هم اندیشی که مابین شرکت بهره برداری متروی تهران، شهرداری منطقه ۱۲ و اتحادیه صنف فرش برگزار شد مقرر گردید گذرگاه فرهنگی ایستگاه متروی خیام به موزه فرش تبدیل شود.
وی هدف از اجرای این طرح را پاسداشت میراث فرهنگی بیان کرد و افزود: جهانیان از گذشته های دور مردم ایران زمین را با فرش و هنر قالی بافی که در آمیخته با خلاقیت و تلاش است و مظهر تجلی فرهنگ مردم این خاک است و در طول تاریخ چون نشانی بر تارک فرهنگ و هنر ایران خودنمایی می کرده می شناسند.
نوبخت تصریح کرد: چند سالی است که این هنر دیرینه و فروش آن رونق سابق خود را از دست داده و نیازمند به باز معرفی این هنر ملی است.
وی خاطرنشان کرد: گذرگاه های فرهنگی مترو بستر مناسبی برای احیا و معرفی بخش مهمی از میراث فرهنگی است.

بر اساس مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه، در این نشست که با حضور نوبخت مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه، حق شناس رئیس کیمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران،محمد علی سعادتی شهردار منطقه ۱۲، سید مجتبی تقوی نژاد معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری متروی تهران و سید مجتبی عراقچی رئیس هیات مدیره اتحادیه فروشندگان فرش دستباف برگزار شد، مقرر گردید تا از این ظرفیت بالقوه جهت معرفی و ارتقای شناخت شهروندان درباره هنر فرش و قالی بافی و همچنین تبلیغات در این زمینه استفاده شود.

بنابراین گزارش، حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران نیز این طرح را  فرصتی موفقیت آمیز در حوزه فرهنگی برای شرکت بهره برداری مترو، شهرداری تهران و اتحادیه صنف فرش عنوان کرد و گفت: متروی تهران به عنوان بزرگترین سامانه حمل و نقل درون شهری زمینه مناسبی برای معرفی صنایع دستی و میراث فرهنگی فراهم می کند.
سید مجتبی تقوی نژاد معاون امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره شرکت بهره برداری متروی تهران نیز در این هم اندیشی با تاکید بر ظرفیت فرهنگی متروی تهران، تصریح کرد: گذرگاه های فرهنگی مترو همواره آماده برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و اجتماعی است.

گفتنی است، با بررسی فضای موجود در ۱۲۷ ایستگاه فعال متروی تهران می توان از این ظرفیت برای ارائه خدمات فرهنگی، احیای صنایع دستی و معرفی هنرمندان  به مسافران شهر زیرزمینی استفاده کرد.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا