اخبار فرش

گلایه تولیدکنندگان فرش از انتقال مرکز ملی فرش به وزارت میراث فرهنگی

طی سال های اخیر فقط صادرات را تضعیف کردیم

تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایرانی بر این باورند که دولت ظرف سالهای گذشته علیرغم اشتغالزایی بالا و ارزان قیمتی که هنر-صنعت فرش دستباف ایرانی داشته، صرفا به تضعیف این صنعت در بخش تولید و صادرات پرداخته و اکنون نیز دولت سیزدهم می‌خواهد با انتقال مرکز ملی فرش دستباف ایران به وزارت میراث فرهنگی، تیشه به ریشه فرش دستباف و صادرات ارزآور آن بزند.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، احمد کریمی اصفهانی، رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با بیان اینکه انتقال مرکز ملی فرش ایران به سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به هیچ عنوان به صلاح صنعت فرش نیست، گفت: اگرچه زادگاه اصلی فرش در دنیا، ایران است؛ اما امروز کشورهای دیگر متوجه اهمیت این صنعت شده‌اند و در مقابل ایران، در حال تضعیف این هنر-صنعت اصیل ایرانی است؛ به همین دلیل است که این کشورها در حال دور زدن ایران در بازارهای جهانی هستند.

وی افزود: نمونه آن، اظهارات اردوغان، رییس جمهور ترکیه است که شخصاً اعلام کرده باید صادرات فرش ترک به یک میلیارد دلار افزایش یابد.

کریمی اصفهانی با بیان اینکه اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران، بارها با دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت امور خارجه رایزنی‌های لازم را صورت داده تا صادرات ایران به بازارهای مختلف را هموار کند، تصریح کرد: هدف ما این است که صادرات فرش دستباف ایرانی فقط به آمریکا، اروپا و ژاپن نباشد اما هرگز اتفاق مثبتی در این عرصه رخ نداده است.
وی اظهار داشت: تمام این برخوردهای بی‌مهر با هنر-صنعت فرش دستباف ایرانی در شرایطی است که رقبای ایران در حال سبقت گرفتن از صادرکنندگان فرش دستباف ایرانی هستند و امتیازات مختلفی را به صادرکنندگان خود می‌دهند؛ اما در مقابل ایران، هر روز موانع صادراتی را بیشتر می‌کند.

به گفته کریمی اصفهانی، آنچه که تراز تجاری و اقتصادی کشور را مثبت می‌کند، صادرات است؛ همانطور که شعار سال «رفع موانع تولید» بود؛ اما مسئولان متاسفانه هیچ یک از موانع را از سر راه صنعت فرش برنداشته‌اند؛ این در حالی است که تولیدکنندگان و صادرکنندگان تنها توانستند از طریق دیوان عدالت اداری مالیات تسعیر ارز را لغو کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه علیرغم این ابلاغیه دیوان، وزارت اقتصاد باز هم به بهانه مختلف می‌خواهد این موضوع را برقرار کند. متأسفانه از ابتدای سال تاکنون هیچ نوع مانعی از سر راه فرش دستباف برداشته نشد.

وی همچنین با بیان اینکه فرش کالایی نیست که بتوان مستقیم آن را فروخت و این کالا به صورت امانی به بازارهای جهانی فروخته می‌شود؛ خاطرنشان کرد: بنابراین به صورت طبیعی نمی‌تواند تعهد ارزی کند.

کریمی به اهمیت اشتغالزایی هنر-صنعت اصیل فرش دستباف ایرانی اشاره کرد و گفت: سازمان برنامه و بودجه برای هر یک نفر اشتغال باید ۳۰۰ میلیون تومان هزینه کند. این در حالی است که دولت با این قبیل تصمیمات، فرش دستباف را با دو میلیون نفر شاغل نادیده می‌گیرد. پیشنهاد ما این بود که فرش دستباف از تعهد ارزی معاف شود چرا که هم صادرات رونق می‌گیرد و هم درآمدی برای دولت تلقی می‌شود.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود ۳۰۰ نامه در مورد این مسئله به وزارت صمت ارسال کرده اما هنوز به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ایم، گفت: وزارت صمت به فرش دستباف ایرانی بی مهری می‌کند.

همچنین در ادامه این نشست حامد چمن‌رخ، عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران در مورد تأمین مواد اولیه این صنعت گفت: بیشتر مواد اولیه صنعت فرش از داخل تأمین می‌شود و ابریشم‌های مرغوب و انواع پشم وارداتی است. با توجه به محدودیت‌های ارزی، پروسه واردات دچار مشکل شده است.

وی افزود: علی‌رغم پیگیری‌های انجام شده در دو سال اخیر مبنی بر رساندن تعرفه واردات ابریشم به ۲۰ درصد و تصویب در هیئت دولت، این مصوبه هرگز ابلاغ نشد و ابریشم همچنان با نرخ بالایی وارد می‌شود.

به گفته چمن رخ، تا دو سال قبل تعرفه ترجیحی داشتیم که تعرفه بالا را جبران می‌کرد اما از وقتی مدت زمان تعرفه ترجیحی تمام شد، ابریشم با قیمت بالایی وارد کشور می‌شود که همین مسئله باعث شده برخی از تولیدکنندگان به جای ابریشم از مواد مصنوعی استفاده کنند که آسیب جدی به حیثیت فرش ایرانی وارد می‌کند.

در ادامه این نشست، حمید ذوالانواری رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان فارس با بیان اینکه فرش دستباف ایرانی همچون بیماری است که در بیمارستان وزارت صمت به این حال و روز افتاده و حالا می‌خواهد این بیمار بدحال را به بیمارستان درجه ۲ وزارت میراث فرهنگی انتقال دهد، گفت: مطمئن هستیم که وزارت میراث فرهنگی تخصصی در حوزه فرش ندارد و هنر – صنعت فرش در این وزارتخانه از دست خواهد رفت.

وی افزود: دولت باید فرصتی دهد تا سازمان فرش و صنایع دستی زیرمجموعه دولت تشکیل شود تا متخصصان و فعالان این حوزه وضعیت صنعت فرش را بهبود دهد؛ این در حالی است که متأسفانه تاکنون هیچ‌کدام از رؤسای مرکز ملی فرش ایران موفقیتی نداشته‌اند زیرا هیچ یک از آنها تجربه و تخصصی در فرش ندارند و فقط تحصیلات مرتبط دارند.

همچنین ابوالفضل رجبیان، رییس تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان قم نیز با بیان اینکه با تصمیمات ناصوابی که در مورد انتقال مرکز ملی فرش از وزارت صمت به وزارت میراث فرهنگی گرفته شده، مخالف هستیم؛ این مسئله تیر خلاص را به پیکر بی‌جان فرش که سابقه فرهنگی، اقتصادی و هنری در دنیا دارد، می‌زند.

وی افزود: با تصمیمات غیرتخصصی که با شعار «رسیدگی تخصصی به فرش» سر داده شد، نمی‌توان کار را جلو برد. وزارت صمت در حالی به دنبال تنزل درجه فرش دستباف است که باید این صنعت را ارتقا دهد و مرکز ملی را تبدیل به سازمان کند تا فرش دستباف به دوران اوج خود برگردد.

رجبیان با بیان اینکه در مورد انتقال مرکز ملی فرش به وزارت میراث فرهنگی هیچ مشورتی با فعالان این حوزه و بخش خصوصی انجام نشده، گفت: این در حالی است ‌که فرش ایران جنبه صادراتی دارد و باید در وزارت صمت که یک وزارتخانه اقتصادی است، باقی بماند. وزارت میراث فرهنگی نه جنبه اقتصادی و نه سابقه‌ای در این حوزه دارد.

در ادامه این نشست، سعید عصاچی، نایب رییس اتحادیه صنف تولیدکنندگان فرش استان اصفهان با تاکید بر اینکه مسئولین ما اصلاً اطلاعی از منزلت فرش ایران ندارند، تصریح کرد: در این صنعت دو میلیون نفر بافنده فعال هستند که با خانواده‌هایشان، هشت میلیون نفر می‌شوند. فرش ایران سفیر فرهنگی ما است و هنر – صنعت محسوب می‌شود. یک زمانی بعد از نفت، بیشترین صادرات ایران مربوط به فرش دستباف بود.

وی افزود: در تحریم‌ها تنها کالایی که به صورت مستقیم از آن نام برده شد، فرش دستباف بود چرا که آمریکا می‌دانست وقتی فرش دستباف به مشکل بخورد، تبعات سنگینی به دنبال خواهد داشت. متأسفانه مسئولین ما به این مسائل توجه نکرده‌اند.

عصاچی گفت: بعد از انقلاب با تعدد سازمان‌های متولی در مورد فرش مواجه شدیم درحالی‌که ما همواره فقط یک متولی واحد زیر نظر نهاد ریاست جمهوری می‌خواستیم.

وی ادامه داد: با این حال مرکز ملی تشکیل شد و قرار بود رییس مرکز، معاون وزیر باشد اما هرگز این اتفاق نیفتاد. هم‌اکنون نیز بدون هماهنگی با بخش خصوصی و فعالان فرش تصمیم اشتباهی گرفته شده که نه تنها اوضاع را بهتر نمی‌کند، بلکه بدتر هم می‌کند.

به گفته این فعال و تولیدکننده فرش دستباف ایرانی، مهاجرت روستاییان، افزایش بیکاری، کاهش تولید و … از جمله تبعات این‌گونه تصمیمات است. ما خواستار این هستیم که سازمان مستقل زیر نظر ریاست جمهوری تشکیل شود تا مشکلات را به صورت مستقیم با رییس جمهور مطرح کنیم.

منبع
اقتصاد آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا