بازارهای جهانی

کشور کانادا

کانادا با 610/970/9 کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ جهان اما از نظر جمعیت با حدود پنج میلیون نفر جمعیت که عمدتاً از نژادهای فرانسوی و انگلیسی و آلمانی و ایتالیا و چینی می باشد سی و دومین کشور جهان محسوب می شود. زبان رسمی این کشور انگلیسی و فرانسوی است و 5/83% از جمعیت آن را مسیحی ها ومابقی را یهودی ها و مسلمانان و بوداییان و هندوها تشکیل می دهند. یکی از عوامل مهمی که باعث گردیده این کشور از واردکنندگان عمده فرش ایرانی گردد تحولات بازار ایالات متحده آمریکا بود.

صادرات فرش ایرانی به این کشور در سال 1980 میلادی حدود پنج هزار متر مربع بود که به دنبال تحریم اقتصادی امریکا در عرض چهار سال واردات فرش ایران به کانادا جهت صادرات مجدد به آمریکا بطور چشمگیری افزایش پیدا کرده است این موضوع باعث گردید که در عرض کمتر از ده سال واردات فرش ایرانی به این کشور رشدی سی برابر داشته باشد و به 150000 متر مربع برسد در سال 1992 بالغ بر 249000 متر مربع فرش ایرانی به کانادا صادر شد و پس از هندوستان با 5/41% و چین با 5/24% با 7/18% در جایگاه سوم قرار گرفت و پاکستان با 7/14% و ترکیه با 1% را پشت سر گذاشت.

نیل کی موران سردبیر مجله فرش دستباف کانادا سه عامل مهم این رشد شگفت انگیز را آگاهی صادرکنندگان فرش دستباف ایرانی به ضرورت گشایش بازارهای جدید برای فروش فرش به دلیل محدود بودن تقاضا در کشورهای اروپایی و مهاجرت تعداد کثیری از ایرانیان به کشورهای امریکای شمالی در سالهای پس از انقلاب (منجمله خانواده های مجتهدی و ضیایی و ضیا خسرو شاهی و برادران قیصری و —- و خانواده کورهانی و بالاخره دانش آموختگان ایرانی) و بالاخره تحریم اقتصادی ایران توسط دولت ریگان میداند (مجله دنیای فرش شماره 17 ،سال سوم بهمن ماه 1374) برگزاری نمایشگاه تورنتور در این کشور بجای نمایشگاه آتلانتا نتیجه این عوامل سه گانه است.

اکنون از عوامل سه گانه فوق صرفاً یک عامل برطرف گردیده ولی دو عامل دیگر کماکان با قوت بیشتری پا برجاست، بهمین دلیل است که کانادا در سال 84 از نظر وزنی 1/5% و از نظر ارزشی 5/3% صادرات فرش ایرانی را بخود اختصاص دهد، در هشت ماهه اول سال جاری نیز از نظر وزنی 6/4% و از نظر ارزشی 4/3% صادرات فرش ایرانی را بخود اختصاص داده است. مقایسه سهم وزنی و ارزشی فرش های صادراتی نشاندهنده آن است که موضوع قیمت برای مردم این کشور حائز اهمیت است و بخش قابل توجهی از فرشهای صادراتی به این کشور باید فرشهای تجاری با قیمت مناسب باشد. مهمترین ویژگیهای بازار فرش کانادا عبارتست از:

 1. رنگبندی: نسل قدیمی عمدتاً به رنگهای مرده و مات در سایه های لاکی و سورمه ای و کرم علاقمندند ولی خریداران جوان خواهان هماهنگی فرش با رنگ پرده و مبلمان منزل هستند.
 2. طرح ها و نقوش: طرح های افشان و لچک ترنج اصفهان و قم و نایین و ریزه ماهی بیرجند انواع طرح های گل درشت و خلوت افشان شاه عباسی  خاص خریداران جوان این کشور می باشد.
 3. ابعاد: تمامی سایزها و اندازه ها بالاخص پرده ای و شش متری مورد نیاز می باشد.
 4. مواد اولیه: استفاده از پشم ایرانی توصیه می گردد.بافت: صرفاً برای خریداران مسن و طبقه مرفه جامعه کانادا مهم است و جوانترها بیشتر به رنگبندی اهمیت می دهند.
منبع
عبدالله احراری

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. با سلام .
  عازم کانادا هستم و تصمیم داشتم دو عدد تخته فرش جهت فروش در تورونتو با خودم بیارم ..ممنون میشم راهنمایی کنید که چه فرشهایی انجا بازار داره که بهتر فروش داشته باشه..پیشاپیش از راهنمایی تان سپاسگزارم .

  1. سلام وقت بخیر
   وزن عامل مهمی هست برای شما که جریمه اضافه بار نخورید. شما باید از فرشهای نفیس که وزن کمتری دارد استفاده کنید شما می توانید از فروشگاه اینترنتی ما دیدن و قیمت ها و وزن ها را ببینید و تصمیم بگیرید در کلا فرشهای قم و تبریز خوب هستند.
   قالیکده

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا