بازارهای جهانی

کشور سوئد

کشور پادشاهی سوئد با 449000 کیلومترمربع مساحت و با حدود 9 میلیون نفر جمعیت قریب به 3% از بازار فرش اروپا را به خود اختصاص داده است. این کشور در سال 1999 سیصد و هشتاد و نه هزار مترمربع واردات فرش داشته است که 136314 مترمربع از ایران ،149091 مترمربع از هند ،44523 مترمربع از پاکستان ،31105 مترمربع از چین ،9131 مترمربع از نپال ،3676 مترمربع از ترکیه و مابقی آن ازسایر کشورهای جهان بوده است.

این کشور در سال 1384 از نظر وزنی 8/1% و از نظر ارزشی 2/1% فرشهای صادراتی ایران را به خود اختصاص داده است. این وضعیت با 1/0% افزایش از نظر وزنی و ارزشی در هشت ماهه اول سال 85نیز برقرار بوده است. مطلبی که می بایست در مورد بازار سوئد در نظر گرفته شود: اولاً سوئد نسبت به دانمارک و نروژ همواره روابط اقتصادی و سیاسی بیشتری با کشورمان داشته است ثانیاً اینکه فرش ایرانی سازگاری عجیبی با اقلیم این کشور داشته و دارد. سوئدی ها از قدیم با فرش ایرانی مانوس بوده و این کشور یکی از مهمترین مراکز عرضه و فروش فرش های قدیمی است.

خریداران فرش ایران در این کشور به دو گروه عمده تقسیم میگردند گروه اول نسل میانسال و کهنسال این کشور هستند که عمدتاً آنان که از طبقه اشراف و ثروتمندان هستند دنبال فرشهای قدیمی و کهنه اراک و بختیار و فراهان و همدان و قلتوق و هریس و فرشهای عشایری قشقایی و بلوچ می باشند این گروه از خریداران اگر چه تعدادشان اندک است ولی حجم منابع مالی که صرف اینکار می شود کم نیست. اما گروه دوم مصرف کنندگان فرش در این کشور جوانانی هستند که اعتقادی به فرشهای نفیس و گران ندارند و عمدتاً دنبال خرید فرش های تجاری هستند که از نظر قیمت مناسب بوده و البته دارای رنگبندی خوبی باشد.

این بخش از سلیقه خریداران بازار دانمارک می بایست شدیداً مورد توجه تولیدکنندگان فرش در ایران باشد. با عنایت به موارد زیر مهمترین نکاتی به می بایست مورد توجه تولیدکنندگان فرش که می خواهند خود را به این بازار عرضه نمایند به شرح زیر است:

  1. رنگبندی: رنگ های خیلی تیره در این بازار جایگاهی ندارد رنگهای روشن بالاخص در مایه رنگبندی قالی قشقایی و رنگهای قدیمی و کلاسیک مورد توجه این بازار هستند.
  2. طرح ها و نقوش: طرح های اصیل ایرانی بالاخص فراهان ، ساروق ،مشک آباد، محال ، مشهد ، اصفهان ، تبریز، هریس ، همدان ، زنجان و فرش های عشایری مورد علاقه این بازار هستند .به طرح های تصویری و شکارگاهی علاقه ای نشان نمی دهند.
  3. اندازه: ابعاد کوچک پارچه همانند قالیچه و کناره و پرده ای و بالاخره قالیهای مورد نیاز این بازار حداکثر 5-6 مترمربع می باشد چرا که منازل مردم این کشور نیز از زیر بنای کمی برخوردار است.
  4. مواد اولیه: از دیدگاه خریدار و مصرف کننده سوئدی بهترین پشم مصرفی در قالیبافی پشم گوسفندان ایرانی است استفاده از پشم ضایعاتی یا پشم خارجی باعث از دست رفتن سهم ما از فرش کشور سوئد می گردد.
  5. بافت: برای خریداران قدیمی تکنیک بافت نسبتاً اهمیت دارد ولی خریداران جدید عمدتا موضوع قیمت و رنگبندی برایشان مهم است.
منبع
عبدالله احراری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا