بازارهای جهانی

کشور بلژیک و لوکزامبورگ

کشور پادشاهی بلژیک به مساحت 30519 کیلومترمربع دارای 10981000 نفر از نژادهای فلامان (هلندی زبان) و والون (فرانسه زبان) و ایتالیایی است ، کشور لوکزامبورک فقط با 2586 کیلو متر مربع (صد و شصت و یکمین کشور جهان) دارای قریب به پانصد هزارنفر جمعیت از نژادهای لوکزامبورگی و پرتغالی و ایتالیایی و فرانسوی می باشد. اتحادیه اقتصادی کشورهای فوق در سال 1980 از نظر مقداری نهمین و از نظر ارزشی ششمین واردکننده مهم فرش دستباف در جهان بوده و سهم این دو کشور از واردات جهانی فرش از نظر مقداری 3% و از نظر ارزشی 4% بوده است.

این کشورها در سال 1980 معادل 427000 مترمربع فرش به ارزش 64000000 دلار با ارزش متوسط هر مترمربع 49 دلار واردات فرش داشته اند. در این سال پاکستان با 91000 مترمربع و هندوستان با 79700 مترمربع و ایران با 47000 مترمربع مهمترین صادرکنندگان فرش دستباف به این کشور بوده اند و بخش عمده ای از فرشهای مورد نیاز این بازار از سایر کشورها بالاخص آلمان صادرات مجدد گردیده است.

در سالهای اخیر نیز بخش قابل توجهی از نیازهای بازار این دو کشور از طریق صادرات مجدد از کشورآلمان تامین میگردد این کشورها در سال 1999 معادل 428000 مترمربع واردات فرش داشته است که سهم ایران 61260 متر بوده است. با توجه به توضیحات فوق عمده ترین نکات مورد توجه خریداران فرش در این کشور به شرح زیر است:

  1. رنگها: میانسالان و افراد پیر و متمکن عمدتاً  به رنگهای سورمه ای و لاکی و کرم علاقمند هستند ولی جوانترها بیشتر برای رنگ های روشن تقاضا دارند.
  2. طرح ها و نقوش: به طرح های افشان و لچک ترنج گل درشت و ماهی درهم و در مجموع به نقشه های خلوت در حال حاظر بیشتر توجه میشود. فرشهای عشایری نیز مورد توجه است.
  3. اندازه: با توجه به سبک معماری بیشتر اندازه های کوچک پارچه و حداکثر 6 متری مورد توجه است.
  4. بافت: بخش قابل توجهی از خریداران فرش دنبال فرشهای قدیمی هستند ولی برای فرشهای جدید تکنیک بافت از اهیمت چندانی برخوردار نیست.مواد اولیه: استفاده از پشم ایرانی برای قالیهای وارداتی به این بازار توصیه می گردد.
  5. برای مشتریان این بازار قیمت موضوع بسیار مهمی است فرشهای وارداتی به این بازار باید قدرت رقابت با فرش کشورهای رقیب را داشته باشند.
منبع
عبدالله احراری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا