مرمت و شستشوی فرش

چگونه رنگ دادگی فرش را میتوان اصلاح کرد؟

یک فرش ابریشم که بر اثر شور غیر اصولی و یا استفاده غیر صحیح دچار آسیب آب افتادگی شده
رنگ های سورمه ای و لاکی این فرش در رنگ کرم تداخل رنگ پیدا کرده

به چه شکلی میشه رنگ های لاکی و سورمه ای این فرش که در کرم آن وارد شده را اصلاح کرد؟

شاید یکی از دلایل رنگ دادگی این فرش نداشتن ثبات رنگی  رنگهای سورمه ای و لاکی باشد.

برای اصلاح رنگ دادگی این فرش، یک نصف کاسه ماست بسیار ترش آماده کردم.

(ماست شیرین و تازه به دلیل داشتن چربی آغشته، مناسب این کار نیست)

ماست

بعد مقداری هیدروسولفیت(درصد استفاده از آن نیاز به تجربه زیادی دارد) به ظرف ماست اضافه کردم البته با مقداری کم آب. و سپس آن محلول را به خوبی مخلوط کردم. بهتر است این مواد مدت کوتاهی پس از هم زدن بماند، تا فعل و انفعالات شیمیایی آن کاملا صورت گیرد و به اصطلاح جا بیفتد و بعد استفاده شود.

با قلم موی باریک که نوک هلالی شکل دارد مواد آماده شده را فقط روی قسمت های کرم سطح فرش کشیدم. این محلول نه نتها باعث کَنده شدن رنگ های سورمه ای و لاکی داخل رنگ کرم‌می شود بلکه باعث سفید و درخشان شدن رنگ کرم زمینه نیز می شود. برای فرش های آب افتاده به این میزان نیاز هست که دو بار این عملیات انجام‌شود. یک بار قبل از شور یک بار بعد از شور قسمت رنگ‌ داده در رنگ کرم زمینه آغشته کردن سطح زمینه فرش از رو با محلول ماست و هیدرو این کار بایستی در جهت خواب اصلی فرش از بالا به پایین انجام شود به نحوی که محلول به گل و برگ های اطراف برخورد نکند.

ترمیم فرش ابریشم

از انگشت کوچک دست راستم به عنوان پایه استفاده میکنم تا ضمن رعایت ارتفاع دست از سطح فرش، فضای بیشتری برای چرخش و مانور هنگام رنگ زدن داشته باشم.

ترمیم فرش ابریشم

همیشه در رنگبرداری باید در اولین مرحله قسمتی از فرش را نمونه بزنید تا بتوانید یکنواختی رنگ و یا درصد قوی و یا ضعیف بودن مواد شیمیایی روی فرش را تست کنید.و بعد نمونه اصلی را ساخته و در فرش استفاده کنید. قسمت هایی که نمونه کار زدم رو با سشوار خشک کردم تا زودتر نتیجه کار را ببینیم. اگر نمونه را به همین شکل رها کنم حدود ۴ ساعت طول میکشه تا کاملا خشک بشه ولی با سشوار کمتر از ۴ دقیقه نمونه پس از خشک شدن.

بعد از خشک شدن ،آن قسمت را باید در جهت خواب فرش سنگ پا بکشیم تا گَرده های اضافه مواد شیمیایی و ماست از سطح فرش ریخته شود.

حالا که نمونه مطلوب است باید رنگ های این فرش را سراسری بوسیله قلم مو به محلول آغشته کرد و پس از خشک شدن سنگ پا زد و به شستشو فرستاد بعد از شور مجدد این کار باید انجام شود اما این بار با درصد پایینی از مواد.

منبع
محمد حسین سیف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا