اخبار فرش

نمد مالی عشق می‌خواهد

تولیدات نمدی در استان ‏گیلان از زیبایی، ظرافت، استحکام و مرغوبیت خوبی برخوردار است.

نمد مالی صنعتی است که با تمام اعضای بدن در ارتباط است و نمدمال با عشق تمام به کار به انتظار فرش کردن دستمایه تلاش خود می‌نشیند. دستمایه‌ای که جلوه‌ای از طبیعت زیبا را با نقوش ساده و صمیمی به بینندگان نشان می‌دهد.

نمد، نوعی بافت سنتی زیراندازی است که با پشم تولید می‌شود و در فرانسه به آن فوتر می‌گویند. نمد در لغت پارچه‌ای کلفت است که از پشم یا کرک مالیده حاصل می‌شود و از آن فرش و کلاه و جامه بدست می‌آید. این صنعت از دورانهای کهن تا به امروز همواره در گیلان رواج داشته به طوری که نمد مالی یکی از صنایع دستی بومی استان بشمار می‌رود.

تولیدات نمدی در استان ‏گیلان از زیبایی، ظرافت، استحکام و مرغوبیت خوبی برخوردار است که به صورت پراکنده ‏در بعضی شهرهای استان از جمله رودسر، املش، رودبار و شفت تولید می‌شود اما مراکز اصلی تولید این صنایع دستی، روستای قاسم آباد رودسر و تالش و روستاهای اطراف آن است.

مهمترین علت توجه و علاقه مردم گیلان به نمد، نفوذناپذیری آن در برابر رطوبت زیاد گیلان است، این محصول به ‏علت خاصیت ضد رطوبت خود در ایام گذشته مورد استفاده فراوان داشته که به علت زحمت زیاد تولید ‏و فراوانی جایگزین‌های ماشینی روز به روز از تولیدکنندگان آن کاسته شده است.

نمد، ساده ترین نوع کف پوش است و ساخت آن احتیاج به دستگاه خاصی ندارد، در نمد مالی در واقع از خاصیت طبیعی پشم که شامل در هم پیچیدن الیاف آن در اثر رطوبت و فشار است استفاده می‌شود. تولیدات صنایع دستی، صرف نظر از درآمدزا بودن، بسیاری از نیازهای خانوار تولیدکننده یا ساکنان منطقه تولید این محصول را برآورده می‌کند.

استفاده از نمد در جامعه امروزی بسیار کم شده و تنها جنبه تزئینی پیدا کرده است، این در حالیست که در گذشته مردم گیلان در مناطق مختلف کلاه نمدی بر سر می‌گذاشتند و چوپانان نیز در فصل سرد و گرم جامه‌های نمدی بر تن می‌کردند و زیرانداز بسیاری از خانواده‌ها نمد بوده است، اما اکنون از نمد برای تولید کیف‌های نمدی و وسایل تزئینی استفاده می‌شود، همچنین در خودروسازی برای کفپوش کردن از نمد استفاده می‌شود و برخی از افرادی که رماتیسم دارند از تشکچه‌های نمدی استفاده می‌کنند.

عبدالله حلاج رضایی از هنرمندان به نام این رشته که بیش از 60 سال به این حرفه اشتغال دارد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، اظهار کرد: نمد مالی عشق می‌خواهد زیرا باید برای تولید نمد خوب از جان مایه گذاشت و در گذشته که دستگاه مالش نبود ما انرژی زیادی را صرف مالش پشم می‌کردیم و قدرت و توان زیادی برای این کار لازم بود.

وی ادامه داد: امروزه کمتر جوانی را می‌توان دید که نمد مالی بلد باشد و در این حرفه اشتغال داشته باشد زیرا این کار عشق و حوصله می‌خواهد. این هنر صنعت بسیار پرزحمتی است و تنها کسانی که نمد مالی را دنبال می‌کنند پیرمردان کهنسالی هستند که آنها نیز قادر به ادامه فعالیت نیستند. بسیاری از نمدهای تولیدی گیلان به کشورهای دیگر صادر می‌شود اما در این بین تنها واسطه‌ها سود می‌کنند.

به گزارش ایسنا، دست‌اندرکاران هنرهای دست‌ساز با توجه به نیاز بازار باید سعی کنند تا با ایجاد خلاقیت در هنر، آن را حفظ کنند، نه اینکه اجازه بدهند آن هنر به‌دست فراموشی سپرده شده و پس از مدتی منسوخ شود. در این میان مسئولان و افرادی که در این رشته‌ها فعالیت می‌کنند باید نسبت به معرفی این هنر به مردم و شناساندن آن به علاقه‌مندان قدم محکمی بردارند.

منبع
خبرگزاری ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا