در حاشیه

نحوه شمارش رج

رای تعیین گره های فرش ، یک واحد معین از مساحت آن را در پشت قالی و یا قالیچه انتخاب کرده و گره های موجود در آن را می شمارند (این شمارش را می توان در فرش های ریز بافت با کمک ذره بین های مدرج و مخصوص انجام داد).

در پاره ای از قطب های بافندگی ایران از جمله آذر بایجان و کرمان حاصل ضرب گره های شمارش شده و یا رج شمارها را در طول و عرض 7 سانتی متر معیار اندازه گیری قرار می دهند .به عنوان مثال فرش 50 رج تبریز معرف آن است که در 7 سانتی متر طول و یا عرض آن 50 گره شمارش کرد . با این تغریف تعداد گره های فرش در 46 سانتی متر مربع 2500 و یک متر مربع رقمی معدل 510000 خواهد بود.

در بسیاری از مناطق بافندگی معیار 6.5 سانتی متر را برای تعیین تعداد گره ها به کار می برند ولی در حقیقت بهترین و علمی ترین طریق شمارش گره ها در مساحت یک دسی متر مربع و ضرب این رقم در مساحت کل فرش است . برای دقت بیشتر می توان این شمارش را در چند نقطه ی مختلف از فرش تکرار کرده و معدل آن را ملاک محاسبه قرار داد.

منبع
کتاب افسانه جاویدان فرش ایران

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام وعرض ادب,میشه راهنمایی کنید چطوری جلسات کامل اموزش طراحی فرش رو از سایت شما بگیرم چون هر چی میگردم فقط یکی دوجلسه رو پیدا کردم! مثلا فقط جلسه 9 و 12 رو دیدم و نمیتونم بقیه رو پیدا کنم,ممنون میشم کمک کنید🙏

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا