در حاشیه

عوامل موثر بر قیمت گذاری قالی دستباف قسمت هشتم (قیمت گذاری فرش هریس)

قیمت گذاری فرش هریس

در ادامه مطالب  جلسات قبل در خصوص عوامل تاثیر گذار بر قیمت گذاری فرش ,در ابتدا موضوع برای علاقمندان مروری بر جلسات قبلی و توجه به نکات متذکر شده توصیه میشود که حائز اهمیت است.

قالی های روستای بافت نیز مشمول فاکتورهای ذکر شده قبلی میباشند, سادگی و دلنشینی نقوش همانند فرهنگ غنی و مهربان روستایی ورنگهای زنده متاثراز نشاط طبیعت و مردمان این  مناطق مشخصه بارزاین محصولات میباشد.

جز در برخی عوامل همانند استفاده از رنگهای بیشمار یا طرحهای الوان و متنوع و پر کار، عوامل موثر بر قالی های تولید شده در قیاس با نمونه های مشابه و همتراز، همانند دیگر قالی ها میتواند باعث قیمت و ارزشی  متفاوت شود بعنوان مثال میتوان تفاوت نوع جنس چله پشم و پنبه و بندرت ابریشم را برای فاکتور  چله مثال زد.

در خطه  آذربایجان  شاخص ترین محدوده بافت این نوع قالی ها منطقه قره داغ میباشد که در این گستره روستاهایی هریس، مهربان، شربیان، گراوان، هیق، قراجه، جوانمرد و اهر و…  که در  بین این  روستاها هریس که در تلفظ آذری هریز اطلاق میشود باتوجه به کیفیت بافت و استفاده از مصالح مرغوب و نوع بافت و شهرت جهانی بهترین تولیدات را داراست.

کاربرد خطوط هندسی و شکسته در طرحها ناشی از باورها و محیط کوهستانی و زندگی در این مناطق است. رج کم و ضخامت بافت این قالی ها ناشی از آب و هوای سرد و نقش آرامشگر پشم های رنگ شده با رنگهای گیاهی و مواد طبیعی موجود در حوالی میباشد که در مجموع توانسته نام فرش هریس و فرش تبریز و آذربایجان را در جهان سر افراز نماید.

تفاوت های فرهنگی ناشی از فواصل اقلیمی هر چند اندک حتی از روستایی تا روستایی دیگر و خانواده با خانواده دیگر باعث تفاونهایی در تولیدات این منطقه بوده است البته در حال حاضر با توجه به مهاجرتها و مسایل موثر بر روی فرهنگ و عوامل اقتصادی تعیین نوع طرح براساس تفاوتهای مناطق نزدیک با مشکل مواجه است و بیشتر کیفیت بافت و کیفیت مصالح  بر روی قیمت آن موثر بوده که در ادامه با تصاویری از فرشهای فوق الذکر به شرح حدود قیمت این قالی ها میپردازیم.

لازم به یادآوریست که امروزه استفاده از رنگهای گیاهی و خامه های دستریس محدود تر و رنگهای شیمیای وریس های کارخانه ای گسترش بیشتری در روستا ها یافته، متقابلا تولیدات با رنگهای گیاهی متفاوت و مناسب بازارهای روز با پشم های دستریس سفارشی بصورت تولید متمرکز و غیرمتمرکز نظارت شده نیز دیده میشود.

طرح افشان هریس

قالی طرح افشان هریس و مهربان که با تشابه هایی همجواری فرهنگی دراین قالی ها نشان میدهد

در خصوص فرش هریس عنوان مطلبی کوتاه خالی از لطف نیست که بنا به نمونه های موجود فرش هریس حدود یک قرن پیش از ابریشم بافته میشود که تصویر زیر از همان بافته ها از جنس ابریشم است ضمنا تعدادی از اساتید هنر بر این باورند که فرش هریس را میتوان فرش شهرستانی نامید.

بقولی دیگر تطبیق نگاره ای و نگاه محققانه به نمونه های موجود تقریبا ثابت میکند که بن مایه های طراحی فرش دستباف هریس، و حتی سبک و فنون تولید، انعکاسی از طراحی و قالیبافی سنتی حوزه شهری باف تبریز، در حوزه روستایی باف هریس است. و میتوان در ادامه این بحث تولید قالی با طرح هریس در شهرستان مرند با رج 50 را شاید دلیلی دیگر به این ادعا دانست. که تصاویری از آن ذیلا تقدیم خواهد گردید.

فرش هریس ابریشمیفرش هریس ابریشمی مربوط به سال 1850 میلادی

فرش هریس

فرش هریس ابریشمی مربوط به سال 1850 میلادی

در خصوص ارزش  فرش هریس میتوان به این مطلب اشاره کرد که در اولین حراج فرش تهران فرش «ستونی هریس»، با قدمت 140-150 سال، اثر هنرمندان هریس، با قیمت پایه 160میلیون تومان به حراج گذاشته شد. این فرش با قیمت 850 میلیون تومان خریداری گردید (تصویری از این قالی در دسترس نیست )

قالی روستای

قالی های نوبافت و دکوراتیو با رنگهای طبیعی را میتوان با توجه به ضخامت بافت و پشم های با کیفیت , استفاده شده  و نوع بافت  در حیطه قالی های روستای بافت در قیمت گذاری قیاس کرد

قالی های نوبافت

نمونه از قالی های نوبافت بارنگ گیاهی

قالی نوبافت

نمونه از قالی های نوبافت بارنگ گیاهی

قالی نوبافت

نمونه از قالی های نوبافت بارنگ گیاهی

نقش هریس با رنگ گیاهی

نمونه از قالی های نوبافت بارنگ گیاهی نقش هریس سراسر  سایز 2.5 در 3.5

نقش هریس

نمونه از قالی های نوبافت بارنگ گیاهی نقش هریس سراسر  سایز 6 در 4

قیمت این نوع قالیهای نوبافت بسته به کیفیت مصالح ونوع رنگ آمیزی و رج از حدود 700هزارتومان تا 2 میلیون  موجود میباشند

هریس

قالی جفت 6متری هریس باکیفیت

جفت 6 متری هریس

قالی جفت 6متری هریس باکیفیت

جفت شش متری هریس

قالی جفت 6متری هریس باکیفیت تصویر از رو وپشت قالی وکیفیت بافت

قالی جفت 6متری هریس باکیفیت حدود قیمت 24 میلیون قالی فوق 22 میلیون

قالی جفت  6 متری هریس بافت اطراف

جفت 6 متری هریس

قالی جفت  6 متری هریس بافت اطراف

جفت 6 متری هریس

قالی جفت  6 متری هریس بافت اطراف تصویر از پشت قالی

جفت 6 متری هریس

قالی جفت  6 متری هریس بافت اطراف قیمت قالیهای مذکور حدود 12 تا 15 میلیون میباشد نمونه مذکور 13 میلیون

قالی مهربان

قالی مهربان متن کرم  جفت 6 متری

فرش مهربان

قالی مهربان متن کرم  جفت 6 متری

قالی مهربان

قالی مهربان متن کرم جفت 6 متری تصویر از پشت قالی

قالی مهربان

قالی بافت مهربان جفت حدود 7 تا 12 میلیون

قالی مهربان

قالی اطراف مهربان جفت 6 متری حدود قیمت 5.5 تا 9 میلیون و قالی بافت مهربان جفت حدود 7 تا 12 میلیون  قیمت فرشهای تک تا حدودی متفاوت میباشد  و از 3.5 تا 5.5 در تولیدات خود مهربان تغییر میکند

قالی مهربان

قالی کارکرده بافت مهربان سایز 6 متری جفت

قالی مهربان

قالی کارکرده بافت مهربان سایز 6 متری جفت

قالی کارکرده بافت مهربان این نوع قالی ها تقریبا قیمتی حدود نصف قالی نو را دارند نمونه فوق جفت 5 میلیون

کناره هریس

کناره 4 در 1 متر مهربان حدود 3 تا 4 میلیون کناره های اطراف 2.5 تا 3.5 میلیون

جفت قالیچه هریس

جفت قالیچه هریس 4.5 تا 12

قالیچه هریس

تصویری از نزدیک جهت نمایان شدن نوع ریس و پشم بکار رفته

قالیچه هریس

قالیچه طرح جدید هریس رج 50

قالیچه هریس

قالیچه طرح جدید هریس رج 50

قالیچه هریس کامپیوتری

قالیچه طرح هریس رج 50

با توجه به اینکه خریداران عمده فرشهای روستایی محدود بوده و مدیریت خرید و فروش را در این نوع فرشها در محدوده مناطق خود اعمال مینمایند تقریبا نوسانات قیمت این نوع قالی ها کمتر از فرشهای شهری در این مناطق میباشد. در انتها قیمت قالی های طرح هریس در سایز قالیچه 3.5 تا 5 میلیون میباشد

نویسنده: سعید احباب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا