رنگ و رنگرزی

شستشو بعد از بافت

پس از خاتمه بافت و جدا کردن فرش از دار قالی بافی ، برای زدودن خرده ها و تیکه نخ های باقی مانده در تار و پود و پرز آن ، فرش را شستشو می دهند . این عمل موجب براق شدن الیاف پشم نیز شده و همچنین باعث می شود که پرزها حالت خواب طبیعی خود را گرفته و طرح فرش به صورت مشخص تری جلوه گر می شود و ضمن اینکه رنگ های اضافی در کلاف ها بیرون آمده و رنگ فرش یکنواخت و مطبوع تر می شود.

شستشوی فرش یک عمل کاملا فنی است و در صورتی که فرش به طریقه ی نامناسب شسته شود ممکن است رنگ قسمت های مختلف آن در یکدیگر دویده شوند . البته این سرایت رنگ را افراد با تجربه به کمک مواد شیمیایی مخصوص می توانند از بین ببرند ولی بهتر آن است برای جلوگیری از این عمل ، قبل از شست و شوی فرش امتحان دوام رنگ به خصوص در مورد رنگ های قرمز و سرمه ای اعمال شود.

گاهی تعدادی از فرش هایی را که رنگ های تند در آن به کار رفته برای آنکه مطابق سلیقه و نظر خریداران بازارهای خارج گردند در آن کشورها و یا حتی در ایران به طریقه ی شیمیایی شست و شو می دهند . با این عمل مواد رنگی به کار رفته در الیاف پشم اکسید شده و یک تغییر رنگ به نسبت چشمگیر در فرش صورت می گیرد.

منبع
افسانه جاویدان فرش ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا