رنگ و رنگرزی

شستشو بعد از بافت

پس از خاتمه بافت و جدا کردن فرش از دار قالی بافی ، برای زدودن خرده ها و تیکه نخ های باقی مانده در تار و پود و پرز آن ، فرش را شستشو می دهند . این عمل موجب براق شدن الیاف پشم نیز شده و همچنین باعث می شود که پرزها حالت خواب طبیعی خود را گرفته و طرح فرش به صورت مشخص تری جلوه گر می شود و ضمن اینکه رنگ های اضافی در کلاف ها بیرون آمده و رنگ فرش یکنواخت و مطبوع تر می شود.

شستشوی فرش یک عمل کاملا فنی است و در صورتی که فرش به طریقه ی نامناسب شسته شود ممکن است رنگ قسمت های مختلف آن در یکدیگر دویده شوند . البته این سرایت رنگ را افراد با تجربه به کمک مواد شیمیایی مخصوص می توانند از بین ببرند ولی بهتر آن است برای جلوگیری از این عمل ، قبل از شست و شوی فرش امتحان دوام رنگ به خصوص در مورد رنگ های قرمز و سرمه ای اعمال شود.

گاهی تعدادی از فرش هایی را که رنگ های تند در آن به کار رفته برای آنکه مطابق سلیقه و نظر خریداران بازارهای خارج گردند در آن کشورها و یا حتی در ایران به طریقه ی شیمیایی شست و شو می دهند . با این عمل مواد رنگی به کار رفته در الیاف پشم اکسید شده و یک تغییر رنگ به نسبت چشمگیر در فرش صورت می گیرد.

منبع
افسانه جاویدان فرش ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا