مرمت و شستشوی فرش

سرنخ زدن در فرش

سر نخ عبارت است از سرپودهای کلفت یا نازک منقطع و یا گره چله هایی که در حین بافت پاره شده اند که بعد از پرداخت قالی بر روی قالی آشکار میشوند.

سرنخ اگر حاصل سرپود های کلفت منقطع باشد به سه روش قابل اصلاح هست:

  1. بااستفاده از درفش و بیرون آوردن آنها از پشت و سپس قیچی کردن آنها این روش اصولی ترین روش هست.
  2. با استفاده از قیچی نوک زن
  3. با استفاده از تیغ کاتر

اگر سرنخ ها حاصل پودروهای منقطع و یا گره چله ها باشد میتوان با روش دوم و سوم که در بالا ذکر شد آنها را برطرف ساخت.
در همه فرش ها به دلایلی که در بالا گفته شد مشکل سرنخ بوجود می آید اما میتوان با انجام یکسری از کارها از میزان آن کم کرد.

در مورد سرنخ هایی که به دلیل پود های منقطع هست بهتر است که بعد از انجام عملیات پود کوبی سر پودهای منقطع را از ته و از روی چله ها برید و اگر بافنده برای این کار ترس از پاره کردن چله ها را دارد میتواند آنها را به پشت کار انتقال دهد که در اینصورت بعد از اتمام قالی میتواند به سهولت آنها را از پشت فرش قیچی کند.

سرنخ زدن با درفش

فرش را بر روی فرش یا موکتی پهن میکنیم. بر خلاف جهت خواب فرش مینشینیم و با درفش بطور مایل سر نخ ها را به پشتقالی فشار میدهیم. بهتر است برای اینکار منطقه ای عمل کنیم تا سر در گم نشویم یعنی مثلا ابتدا سرنخ های ترنج و بعد لچک و…به پشت فشار دهیم.

بعد از اینکه سرنخ ها را به پشت زدیم فرش را بر میگردانیم و از پشت پهن می کنیم .محل سرنخ ها بصورت برامده در پشت مشخص هست.در این مرحله با درفش سرنخ ها را از راهکار خود بیرون می آوریم. دقت داشته باشید که این مرحله خیلی حساس هست و باید مراقب باشید که گره ها آسیب نبینند. طول سرنخ هایی که از راهکار خود در می آوریم باید حدود یک سانتیمتر باشد تا بتوانیم به سهولت آنها را بگیریم.

منبع
هادی پور جهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا