نقوش و طرح های فرش

آموزش طراحی و نقاشی فرش قسمت نهم

دوستان عزیز دررابطه با فرش قم و سبک های مرسوم طراحی قم در قسمت های گذشته توضیح داده شد هر چند کم و کوتاه ولی تقریبا طرح های مرسوم قم را دیدیم و به اختصار شناختیم. از این هفته به امید خدا طراحی مقدماتی گل ها. برگ ها، شاخه ها و گلهای خاص مثل گل شاه عباسی و متعلقاتش و یا گلهای تخصصی مثل رز سایه دار هنری گل زنبق، گل نرگس و…  را و نوع طراحی آن را خواهم گفت.

برای ابتدای طراحی پیش مقدمه را در این قسمت عرض میکنم سپس از هفته آینده طراحی را شروع میکنم. ابتدا آموزش شروع طراحی فرش فرض کنید اولین مشتری به شما رجوع کرده اولین سوالات برای طراحی.

ابتدا باید از اندازه فرش با اطلاع شویم که این کار به دو شیوه انجام میشود. اول اینکه نقاش موظف است که ابعاد کار را از کارفرما بگیرد و در آن اندازه و خونه شمار کار کند که در قم اندازه با خانه های ۱۰ پیکسلی گفته میشود مثلا پشتی را ۶۰ در۹۰ خانه میکشند ولی در مناطق دیگر کشور همین اندازه را ۶۰۰ در ۹۰۰ پیکسل یاد میکنند و یا درشهرهای آذربایجان با رج شمار حساب میکنند. بگذریم اندازه و دقت در آن به این دلیل مهم است که ممکن است کارفرما که در قم به اوستاد کار یا تولیدی نامیده میشود چله کار مورد نظر را زده باشد و کم و زیادی در طراحی باعث مشکل میشود. یا اینکه تولیدی اندازه را به نقاش واگذار میکند. که مرسوم بازار محاسبه شود.

پس از اندازه نقشه نوع طرح کار اهمیت بالایی دارد که این نیز به دو صورت است یا تولیدی طرح خاصی را درخواست میکند که در اغلب اوقات هر تولیدی که صاحب سبک باشد پیش طرح کارش مشخص است مثلا برای جناب رجبیان از پیش واضح است که محتوای کار و بیس کار گل رز و گل ریز میباشد. و یا جناب جمشیدی مشخصا کار تخت جمشید که سبک ایشان است میخواهد فقط با اسکلت جدید و بندوبار جدید. و یا اگر تولیدی صاحب سبک نباشد به نقاش محول میشود که طرح زیبا و جدیدی را برای آن تولیدی طراحی کند.

پس از مشخص شدن ابعاد کار و نوع طرح نقاش شروع به طراحی میکند. در گذشته منابع و ماخذ زیادی برای طراحی وجود نداشت و هنرمندان با تکیه به هنر فردی و دیده ها و ذوق هنری خویش کار را طراحی میکردند. ولی در زمان کنونی اینترنت و رسانه های اجتماعی به کمک هر کاری آماده است هر چند در بعضی موارد برای کار طراحی مضر است ولی با مطالعه درست و منطقی میتوانیم با دست پر کار را شروع کنیم.

منبع
استاد علی فرد طراح و نقاش فرش سبک قم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا